Hobi Bahçesi Nasıl Seçilir?

Özel bir bahçeniz var mı? Ya da bahçıvanlığa ilgi duyuyor musunuz? Eğer öyleyse, muhtemelen bahar hızla yaklaşırken toprağın yeniden doğuşunu fark etmişsinizdir. Özellikle şehir hayatından sıkılan, küçük kırsal yaşantısını renklendirmek isteyen, toprağa hayat aşılayan çiftçilere hobi bahçeleri için püf noktaları kaleme aldık.

1.Seçeneklerinizi Düşünün

Hobi Bahçesi Yapımı için 10 İpucu
  • Sebze bahçesi mi istiyorsunuz ?
  • Bir ağaç bahçesi mi?
  • Bir çiçek bahçesi mi?

Tercihiniz sebze bahçesi yönündeyse, hem yemekten hoşlandığınız hem mevsimine uygun dikilebilecek ürünleri belirleyerek başlayabilirsiniz.

Çiçek bahçesi yönündeyse, şevkatle bakabileceğiniz renkleri ve kokularıyla size hitap eden, genellikle yaz mevsiminde açan, her yıl yenilenebilen çiçekler dikmeye dikkat edebilirsiniz. Tohumcunuz sizi bu konuda size güzel önerilerde bulunacaktır.

2. Doğru Noktayı Seçin

Hemen hemen tüm sebzeler ve çoğu çiçek her gün 6-8 saat tam güneşe ihtiyaç duyar. Bu nedenle, bahçenizin hangi tarafının daha çok güneş aldığını gözlemleyin. Çok yer gölgeli ise umutsuzluk etmeyin. Gölgede domates yetiştiremezsiniz, ancak diğer birçok bitki (örneğin eğrelti otları ve hostaları) gölgeyi sever. Bu adım, bitkilerin ışık gereksinimlerinin karşılanmasını sağlamak için önemlidir. Yetiştirmeyi düşündüğünüz bitkilerin ne kadar güneşe ihtiyaçı olduğunu mutlaka fide ya tohumcunuza sorun.

Üç ilave ipucu: Bahçeniz için nispeten düz bir yer seçin, çünkü eğimli bir bahçeyle uğraşmak daha zordur, hem zaman alıcı hem pahalı . Bitkilerin sert rüzgarlar tarafından zarar görmesini önleyen rüzgar koruyucuları (örn. Eviniz veya komşunuzun evi) kontrol edin. Bahçenin, dikkat çekmeyen bir yerde olmasına özen gösterin.

Hobi Bahçesi Yapımı için 10 İpucu

3. Zemini Temizleyin

Bitkilendirmeyi planladığınız alanı kapsayan yaprak, taş, ot birikintilerini temizleyin. Tırmıkla kolay bir şekilde temizleyebilmek için tırmık edinin.

Nemli yada ıslak olan toprağı çapalayarak taş kaya gibi büyük parçaları topraktan çıkartın. Yabani bitki köklerini de sökmeyi unutmayın.

Hobi Bahçesi Yapımı için 10 İpucu

4.Toprağı Besleyin

Toprak ne kadar verimli ise dikeceğiniz bitki de o kadar verimli olacaktır. Toprağınız aşırı derece ıslak, zayıf, kısır veya çok asitli veya alkali olabilir. Çözüm genellikle basittir: Organik madde ekleyin. Yeni bir toprağı kazarken, çürümüş yapraklar, kuru ot kupürleri veya eski gübre tabakası ekleyin.

5. Toprağın İşlenmesi

Toprağın işlenmesi, ekim için yeni yataklar hazırlamak için şarttır, çünkü köklerin toprağa su ve besin maddelerine daha kolay erişmesini sağlar. İki yöntem vardır: yetiştirme ve kazma.

Toprak kazma işlemleri kazma kürekle yapılabileceği gibi küçük motorlu tırpanlarla da yapılabilir. Bahçe büyükse motorlu tırpanlar oldukça iyi bir yöntem.

Kazmak, küçük yataklar hazırlamak için daha pratiktir. Toprak, yumruğunuzda gevşek bir top oluşturacak kadar nemliyse kazın. 4. adımdaki organik maddeyi aynı anda karıştırıp , üstteki 4 ila 8 cm toprağı hafifçe döndürmek için keskin bir kürek ile çevirin.

Bir ip ucu daha. Hazırlanan yataklarda yürümek toprağı sıkıştırır, bu nedenle ağırlığınızı dağıtmak için geçici olarak tahtalar döşeyin.

6. Bitkilerinizi Seçin

İlk önce bahçe tercihinizi belirlemiştik. Toprağı hazırladıktan sonra bahçe tercihinize göre ekeceğiniz bitkileri seçin. Bu bitkileri tohum olarak mı, fide olarak mı dikeceğinize karar verip tohumcunuzdan temin edin.

7. Bitkilerinizi Dikin

Hercai, menekşe ve lahana gibi bazı bitkiler soğuğu sever, böylece onları sonbaharda veya kış sonunda ekebilirsiniz. Öte yandan, domatesler ve çoğu yıllık çiçekler ılık sıcaklıkları tercih eder, bu nedenle bölgenizde don tehlikesi kalkana kadar ekmeyin.

Marul ve ayçiçeği gibi pek çok bitkinin doğrudan bahçedeki tohumdan yetiştirilmesi kolaydır. Ekim zamanı, derinlik ve aralık hakkında bilgi için tohum paketini okuduğunuzdan emin olun. Eğer maceracı bir acemi iseniz , son don tarihinden birkaç hafta önce iç mekanda tohum ekerek büyüme mevsimine başlayabilirsiniz .Tohum paketinde yer alan talimatlarını takip edin ve kapları güneşli bir pencere kenarına veya pencere boşluğunuz yoksa, ışık alan yerlere yerleştirin. Tohum ve fideleri nemli tuttuğunuzdan emin olun, ancak ıslak değil!

Bahçenize başlamanın daha kolay bir yolu , bitkileri fide halinde almaktır . Fidelerin kabına göre hazırladığınız çukurlara bitkilerinizi kolayca oturtarak ekebilirsiniz. Alttan yukarı iterek kaptan bitkileri çıkarın. Kökler büyüyerek toprağı sardıysa, çukura yerleştirmeden önce bazı dış kökleri çözmek için bir çatal veya parmaklarınızı kullanın. Son olarak biraz sulayın

Hobi Bahçesi Yapımı için 10 İpucu

8. Doğru Zamanda Sulayın

Fidelerin hiçbir zaman kurumasına izin verilmemelidir, bu yüzden günlük sulamak hayati önem taşıyor. Bitkiler büyüdükçe su ihtiyacı azalır. Bundan sonra, ne kadar sıklıkla suya ihtiyaç duyacağınız toprağınıza, neme ve yağışa bağlıdır. Killi toprak kumlu topraktan daha yavaş kurur. Güneşli ve rüzgarlı koşullar, toprağı serin ve bulutlu havalardan daha hızlı kurur. Buharlaşmayı en aza indirmek için sabahın erken saatlerinde su vermeye dikkat edin.

9. Bahçenizi Kürekle Koruyun

Yabancı otları ve nemi içeride tutmak için toprağı birkaç santim kürekle çapalayın. Sık sık sulamak zorunda kalmazsınız ve güneş ışığının toprağa çarpmasını önleyerek yabancı ot tohumlarının çimlenmesini önlersiniz. Toprağı beslemek içinde hoş kokulu kakao çekirdeği kabukları gibi organik maddeler serpiştirin.

Hobi Bahçesi Yapımı için 10 İpucu

10. Devam Et

Bahçeniz büyümeye başlıyor. Bahçe işlerine ayak uydurarak tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olun.

  • Bitkileri sulayın.
  • Büyümeden önce yabani otları temizleyin .
  • Ölü, ölen ve hastalıklı bitkilerden kurtulun.
  • Tahrip edici böcekleri bitkiden alarak ve onları bir kova suya (örneğin domates boynuzu solucanlarına) bırakarakya da böcek kovucu ilaçları ilaçlama pompaları ile ilaçlayarak böceklerden temizleyin.
  • Uzun bitkileri (örneğin domatesleri) bir kafes, kazık veya ip ile destekleyin.
x

Hobi bahçesi satın almak için bize ulaşın