S.S.S

Hobi bahçeciliği hakkında en çok merak edilen soru ve cevapları

Öncelikle Kooperatif nedir bundan bahsetmemiz gerekiyor. Kooperatifler tüm ülkelerde
mevcuttur ve Dünya genelinde 1 Milyardan fazla insana hizmet ettikleri tahmin edilmektedir.
T.C. Ticaret Bakanlığı internet sitesindeki tanıma göre; ‘Kooperatifler ortak ekonomik ihtiyaç
ve istekleri, müşterek sahip olunan ve demokratik olarak kontrol edilen bir işletme yoluyla
karşılamak üzere insanların bir araya gelerek oluşturduğu özerk bir teşkilattır’. Kooperatif
kısaca işbirliğidir. Kooperatife giren insanlar birlik olup tek başlarına yapamayacakları
yatırımı yapma imkanına kavuşurlar. İnsanlar, küçük birikimlerini bir araya getirerek,
ekonomik sahada değerlendirir ve hem kendine hem de topluma yarar sağlamış olur.
Kooperatif, kişinin ihtiyacı olan yatırım imkanını en uygun ve kolay şekilde elde etmesini
sağlar.

2014 yılında, 6537 sayılı kanun ile 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununa getirilen değişikliklerin en önemlisi tarım arazilerinin bölünememesi kuralıydı, özellikle İstanbul ve Ankara gibi toprağın çok değerli olduğu şehirlerde küçük yatırımcının arazi yatırımı yapma fırsatı ortadan kalkmış oldu. Bu durum; bütçesi, büyük m2 arazi alımına yetmeyen yatırımcıları, yeni yollar aramaya yöneltti. İşte bu noktada, ‘Kooperatif Kurumu’ yatırım yapmak isteyenlerin imdadına yetişti.
Kooperatifler 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu hükmünce Ticaret Bakanlığı kontrolünde işlevlerini sürdürürler. Kooperatifler eskiden denetimsizdi. Şimdi Devletimiz kooperatiflere çok önem vermekte ve denetimlerini çok çok daha sistematik yapmaktadır. Ankara Ticaret Odasının da yetki alması sebebi ile çok sıkı kontrol mekanizması oluşturulmuştur. Artık kooperatiflere güvenle bakabilirsiniz… Bir Kooperatif üyesi olduğunuzda hisse durumunuzu, kooperatifiniz sahip olduğu gayrimenkulü E-Devlet uygulaması üzerinden görebilirsiniz.
Kooperatif tapusu ile kastedilen sizin sahiplik durumunuzu gösteren Kooperatif hissesidir. Kooperatif arazinin sahibidir ve tapu kooperatif adınadır. Sizde bu kooperatiften hisse alarak hisseniz oranında kooperatife ortak olup sahibi olduğu arazi-arsanın sahibi olursunuz. Hisse devri Noter aracılığıyla ile yapılır ve E-Devletinizde hemen görünür olur. Bu sayede büyük şehirlerin gelişme akslarında arsa-arazi almayı hayal bile edemeyen yatırımcıya bir fırsat sunulmuş olur. Hatta kooperatif defterine arazinin hangi kısmına sahip olduğunuz işlenir. Belirsizlik ortadan kalkar
Kooperatif yolu ile arazi yatırımı eğer çalıştığınız kurum güvenilir ise oldukça faydalıdır. Çalışacağınız kişi ya da kurumu iyi seçmeniz gerekir. Kooperatifler kuruluş sözleşmesindeki faaliyet konusu ile sınırlıdır. Yatırım yapmadan önce sözleşmeyi incelemeniz gerekir. Kooperatifler; Sürdürülebilir bir iş modelidir. Yaşam şartlarını iyileştirir. İnsanlara sorumluluk kazandırır. Katılımcıdır.

DİĞER SORULARINIZ İÇİN

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin, sorularınızı mümkün olan en kısa sürede e-posta yoluyla yanıtlayacağız.

    x

    Hobi bahçesi satın almak için bize ulaşın